Ja ti naozaj nemám z čoho zvýšiť plat!

Autor: Pavol Kugler | 8.9.2015 o 11:47 | (upravené 11.9.2015 o 12:40) Karma článku: 8,19 | Prečítané:  2083x

Už aj vy ste túto vetu počuli od svojho šéfa? Viacerí zamestnanci pri tejto vete dokonca pocítia „dežavú“ – presne toto som už zažil...

Ak je firma na nule alebo v strate, odmeny, bonusy ani zvyšovanie platov nepripadajú do úvahy. Je to pochopiteľné. Ale zaujímavé je, že takto odôvodnili mnohí zamestnávatelia zamrazenie platov svojich zamestnancov aj tento rok, pričom sa už zo zvyku posťažovali na krízu. Reálne sa kríza vo väčšine firiem už skončila, ale prax manažérov vyhovárať sa na ňu pri prehodnocovaní zamestnaneckých miezd stále nie. Ak ste to ešte neurobili, overte si ekonomickú kondíciu vašej firmy v aktuálnej výročnej správe a budete mať jasno! A možno máte jasno aj bez toho, ak vám nezvýšili plat, ale napríklad manažérsky autopark bolo nutné na konci roka obmeniť.

Vášho šéfa poznáte najlepšie vy, ale viete, ako vyzerajú makro-čísla za slovenskú ekonomiku? Dosiahli sme vynikajúcu šiestu priečku v pretekoch prestížneho klubu: Podľa Európskej komisie bol rast HDP Slovenska vlani šiesty najrýchlejší v Eurozóne. To je slušný nárast produkcie ekonomických subjektov. Ale hádajte, na ktorom mieste sme sa umiestnili v ukazovateli, ktorý vyjadruje, ako sa firmy delia o zisky so svojimi zamestnancami (nazýva sa to podiel kompenzácii zamestnancom na HDP)? Tiež na šiestom, ale od konca! Vo vyspelých európskych krajinách podnikatelia dávajú svojim zamestnancom takmer polovicu z hodnoty, ktorú s ich pomocou vyprodukovali. Ale u nás len zhruba tretinu! Zaujímavý nepomer, čo poviete?

Tieto čísla som zažil v praxi, keď som pracoval vo firme, ktorej v roku 2014 narástla produkcia o 20 % a pracovali tam aj zamestnanci, ktorým päť rokov reálne nezvýšili plat. Aj vďaka tomuto prístupu podnikateľov teda dosahujeme najvyššiu produktivitu práce spomedzi našich susedov. Preložené do normálnej reči to však znamená, že pracujeme v priemere viac hodín, ako v iných krajinách a naše pracoviská sú vo všeobecnosti poddimenzované z hľadiska počtu zamestnancov. Jednoducho: za menej peňazí vyprodukujeme viac muziky – a to sa zahraničným investorom veľmi páči. Potvrdzujú to aj aktuálne správy z automobilového priemyslu.

Silný zážitok sme mali, keď sme sa spolu s kolegami vybrali poobede na krátku exkurziu do viedenskej pobočky rakúskej firmy, ktorá nás zamestnávala. O desať minút štyri väčšina zamestnancov opúšťala svoje kancelárie, o štvrtej nastupovali upratovačky a o pol piatej sa spúšťal alarm v celej budove. My sme si uvedomili, že o takom čase si v práci robievame svoju druhú poobednú kávu, aby nás naštartovala na pracovný finiš, ktorý nezriedka končil po siedmej večer. A to sme boli zamestnanci tej istej rakúskej spoločnosti.

Z makroekonomických čísel za minulý rok teda vyplýva, že podnikatelia majú z čoho rozdeľovať. A keď sa nič vážne nestane, bude čo rozdeľovať vo firmách aj na budúci rok: EK predpovedá Slovensku dokonca štvrtý najrýchlejší rast HDP! Máme sa na čo tešiť priatelia, ale iba v prípade, že sa naši zamestnávatelia nebudú opäť vyhovárať na krízu a jej dôsledky!

Text: Pavol Kugler;                                                                                                                              Grafická kresba: Scarlett Gombárová; scarlettgombarova@gmail.com

Zdroje informácii:                                                                                                                                         1. Štatistický úrad SR: http://www.statistics.sk;                                   2.Eurostat:http://ec.europa.eu/eurostat;                                                                                               3.NBS: http://www.nbs.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?