Chcete sa zbaviť arogantného šéfa a k tomu dostať ročný plat?

Autor: Pavol Kugler | 1.9.2015 o 9:37 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1387x

Poznám dvoch zamestnancov, ktorým sa podarilo zdvojnásobiť si mzdu bez kariérneho postupu. Popri normálnej mzde im totiž vyplatili aj balík peňazí vo výške čistého ročného príjmu a zároveň im slušne narástlo dôchodkové konto v SP.

Ich príbeh však nezačínal takto ružovo. Na začiatku bol arogantný šéf, ktorý ich nečakane vyhodil z práce. Nestratili však hlavu a spochybnili platnosť skončenia pracovného pomeru na súde. Do polroka si obidvaja našli novú, podobne platenú prácu. O rok a pol súd rozhodol v ich prospech a určil vyplatiť zamestnancom náhradu mzdy za celé obdobie. Nezáležalo na tom, že už rok pracovali inde. Formálne mali dva paralelné pracovné pomery. Výsledok je v nadpise. Otázka pre vás je: akého máte šéfa vy?

Vyhoďte ho! Takúto pracovnú úlohu som dostal od riaditeľa spoločnosti, kde som pracoval ako personalista. Keď som vymenoval postupy, ktorými je možné skončiť pracovný pomer so zamestnancom podľa Zákonníka práce, povedal mi to po lopate:Jednoducho ho vyhoďte a nedostane žiadne odstupné! V rohu jeho pracovne som si všimol golfové náčinie. Pochopil som, že pokračuje v hre a práve „odpaľuje“... 

Ako ale zistíte, že si vás šéf pletie s golfovou loptičkou? Ak ste už od neho počuli okrídlenú vetu: Keď sa ti nepáči, môžeš odísť, ďalší piati čakajú na tvoje miesto, tak si už svoje hrnčeky a fotky môžete z práce pomaly nosiť domov... Ale nezúfajte, lebo ste tiež pravdepodobne bližšie k dvojnásobnej mzde. Len pokojne nechajte iniciatívu na ňom, lebo práve manažéri, ktorí s obľubou túto vetu používajú, sú potom sponzori dvojnásobných výplat zamestnancov. Na súdoch cez 75% konaní vyhráva zamestnanec – aj s príslušným finančným bonusom.

Aj arogantný šéf teda môže potešiť svojho zamestnanca - keď ho vyhodí z práce. V úvode menovaní dvaja zamestnanci boli nakoniec vďační za nekorektnú výpoveď od bývalého šéfa,  lebo im priniesla dvojnásobné potešenie: získanie lepšej práce a peknú sumu peňazí k tomu. Za minulý rok súdy evidovali zhruba 100 takýchto „rozprávkových“ zamestnaneckých príbehov s celkovou sumou vyplatenou neférovými zamestnávateľmi vo výške takmer 500 000 EUR. A to nehovoríme o mimosúdnych vyrovnaniach...

Čerešnička na torte je, že žalujúcim zamestnancom vôbec neprekáža veľký problém našej justície -  pomalé rozhodovanie súdov. Lebo čím neskôr súd rozhodne, tým väčšie štvorciferné potešenie na bankovom účte môžu získať. Pekný príklad pozitívneho myslenia v praxi, čo poviete? Som presvedčený, že všetci neférovo prepustení zamestnanci sú predurčení k takémuto pozitívnemu mysleniu - treba k tomu len trocha odvahy a principiálnosti.

Zdroje informácii: Transparency International Slovensko: http://www.otvorenesudy.sk

Text: Pavol Kugler
Grafická kresba: Scarlett Gombárová; scarlettgombarova@gmail.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?